• 8-03-17

  Stomatologia estetyczna

  Stomatologia estetyczna obejmuje zabiegi, których celem jest nie tylko zdrowie, ale piękny wygląd zębów. Są to: profesjonalne czyszczenie zębów, piaskowanie, wybielanie, wykonywanie licówek czy koron protetycznych zmieniających kształt i kolor zębów czy nawet zabiegi ortodontyczne.

  Ze względu na fakt, że zwracamy coraz większą uwagę na wygląd naszych zębów, powszechne stały się profesjonalne zabiegi mające na celu przywrócenie naturalnej barwy zębów, bądź zmianę ich odcienia.

  W zależności od rodzaju i pochodzenia przebarwień można stosować następujące sposoby rozjaśniania zębów:

  – zabiegi higieniczne

  – wybielanie

  – uzupełnienia ceramiczne lub kompozytowe (licówki, korony protetyczne).

  Zabiegi higieniczne

  Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym odbywa się przy użyciu specjalnych past oraz szczoteczek lub gumek profilaktycznych zamontowanych do mikrosilnika. Zabieg ten jest uzupełniany piaskowaniem przy pomocy piaskarki wewnątrzustnej.

  W wielu przypadkach usunięcie przebarwień tą metodą całkowicie satysfakcjonuje pacjenta i daje bardzo dobry efekt estetyczny.

  Profesjonalne wybielanie zębów

  Do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym stosuje się nadtlenki mocznika i wodoru w dużym stężeniu. W celu przyśpieszania reakcji utleniania stosuje się różne źródła energii, a także promieniowanie podczerwone i UV. W naszym gabinecie używamy lampy Beyond.

  Zabieg wybielania przy zastosowaniu lampy Beyond składa się z trzech 10-15 – minutowych cykli, przeprowadzanych w trakcie jednej wizyty. Trzeba pamiętać, że efekt wybielania jest różny u każdego pacjenta, a wypełnienia kompozytowe oraz uzupełnienia protetyczne (np. korony, licówki) nie poddają się wybielaniu.

  Trwałość uzyskanej (jaśniejszej) barwy zależy m. in. od rodzaju diety stosowanej przez następne dwa tygodnie po wybielaniu. Powinno się spożywać produkty niezawierające intensywnych barwników, zaleca się również tzw. „białą dietę” przez kilka dni po zabiegu. Po wybielaniu może wystąpić przemijająca nadwrażliwość zębów, której można zapobiec stosując specjalne pasty do zębów.

  Zabieg wybielania można również przeprowadzić w domu za pomocą szyn wybielających, które zostały wykonane przez technika na podstawie wycisku zębów pobranego w gabinecie. Nie mylić z paskami wybielającymi dostępnymi w sklepie. Te szyny są wykonane indywidualnie dla Pacjenta. Zabieg trwa kilka dni. To my decydujemy o efekcie wybielenia. Nadwrażliwość ze względu na niższe stężenie preparatu nie występuje lub jest o wiele mniejsza niż w przypadku wybielania gabinetowego.

  Przeciwwskazaniami do zabiegu wybielania są:

  – wiek poniżej 16. roku życia

  – ciąża i okres karmienia

  – choroby przyzębia

  – niewyleczona próchnica zębów

  – choroby ogólne typu padaczka, choroba Parkinsona, nieustabilizowana cukrzyca

  – alergia lub nadwrażliwość na utleniacze, gliceryne i żywice poliakrylowe.

  Uzupełnienia ceramiczne lub kompozytowe

  Licówka ceramiczna

  Licówka ceramiczna jest stałym uzupełnieniem protetycznym  pokrywającym ząb na powierzchni od strony wargowej w postaci cienkiej łuski.

  Wskazaniem do zastosowania licówek są przebarwienia zęba, odłamanie fragmentu zęba, zmiana niekorzystnego kształtu zęba, a także zamknięcie diastem pomiędzy zębami. Zastosowanie licówki jest procesem nieodwracalnym ponieważ w większości przypadków wymaga oszlifowania zęba, jednak ilość tkanek zęba, które należy usunąć podczas szlifowania wynosi tylko 15%. W niektórych jednak przypadkach przed zastosowaniem licówek nie jest wymagane szlifowanie zębów. Wówczas licówkę przygotowaną w laboratorium cementuje się na zębie celem poprawy jego kształtu, bez uprzedniego szlifowania. Licówki są najczęściej wykonywane na zęby przednie tzn. siekacze i kły.

  Korona protetyczna

  Jednym ze wskazań do wykonania koron protetycznych są względy estetyczne.

  Przygotowanie zęba pod koronę protetyczną wymaga oszlifowania ok. 70% zdrowych tkanek zęba. Następnie pobiera się wycisk na model roboczy oraz wycisk na model zębów przeciwstawnych i rejestruje okluzję celem przesłania danych klinicznych do laboratorium. Oszlifowane zęby przed zakończeniem wizyty zostają zaopatrzone w korony tymczasowe, które przygotować można bezpośrednio na wizycie na podstawie wycisku pobranego przed oszlifowaniem.

  Podczas użytkowania koron tymczasowych pacjent powinien:

  – unikać klejących i ciągnących się pokarmów (np. guma do żucia), aby nie doszło do odcementowania koron;

  – w mniejszym stopniu używać strony, na której zostały zastosowane korony tymczasowe;

  – nie jeść nadmiernie twardych pokarmów (np. surowa marchewka);

  – ostrożnie nitkować przestrzenie międzyzębowe, aby nie doprowadzić do odcementowania korony.

  W zależności od materiału użytego do wykonawstwa laboratoryjnego korony możemy podzielić  na:

  – metalowe (lane)

  – lane licowane ceramiką

  – całoceramiczne – w przypadku tego typu koron osiąga się najlepszy efekt estetyczny

  Korony lane

  Korony lane mogą być wykonane ze stopów szlachetnych, takich jak złoto czy pallad, a także ze stopów nieszlachetnych jakim jest stop chromo-kobaltowy, czy mniej polecany chromo-niklowy. Porównując z innymi typami koron nie wymagają aż tak dużego oszlifowania tkanek zęba, powodują mniejsze ścieranie zębów przeciwstawnych niż korony ceramiczne, a także stosując tego typu korony nie ma problemów z odpryskiwaniem ceramiki. Wadą natomiast jest ich kolor, który w odcinku przednim jest nie do zaakceptowania.

  Korony lane licowane ceramiką

  Korony lane licowane ceramiką stosuje się, aby poprawić estetykę koron metalowych. Tego typu korony mogą imitować naturalne zęby, jednak posiadają kilka wad. Ceramika w związku z tym, że ma inne współczynniki niż metal może odpryskiwać od metalowej podbudowy, co może dać niekorzystny efekt estetyczny. Również zęby przeciwstawne ulegają większemu starciu w przypadku kontaktu z materiałem ceramicznym. Pomimo, że korony te mogą imitować zęby naturalne, czasami w okolicy dziąsła na brzegu korony, gdzie metal przechodzi w ceramikę może być widoczna szara linia jako wynik prześwitywania metalu. Pomimo swoich niedoskonałości, korony te z powodzeniem mogą być stosowane, zarówno na zęby przednie, jak i boczne.

  Korony całoceramiczne

  Zaletą koron całoceramicznych jest ich dużo lepsze w porównaniu do koron lanych licowanych ceramiką, dostosowanie kolorystyczne do zębów sąsiednich. Wynika to z braku szarej, metalowej podbudowy pod wysoce przezierną ceramiką. Tego typu korony są doskonałą alternatywą dla pacjentów z rozpoznanymi uczuleniami na dane substancje – po ich zastosowaniu nie występuje reakcja alergiczna. W porównaniu do pozostałych typów koron, korony całoceramiczne można wykonywać również w technologii CAD/CAM, co daje bardzo dużą precyzję i dokładność konstrukcji.  W przypadku koron całoceramicznych możliwe jest zastosowanie podbudowy wykonanej z jednego rodzaju ceramiki, na którą później nakładany jest inny rodzaj ceramiki. W takim przypadku jednak – podobnie jak w koronach lanych licowanych ceramiką – może dochodzić do powstawania odprysków od podbudowy. Drugim sposobem wykonawstwa laboratoryjnego koron całoceramicznych jest przygotowanie korony w kształcie i wielkości, które odpowiadają naturalnemu zębowi, a następnie technologią barwienia nadanie zębom indywidualnej charakterystyki. Do materiałów z których mogą być wykonywane korony całoceramiczne należą: tlenek cyrkonu, tlenek glinu, dwukrzemian litu (e-max), ceramika skaleniowa oraz ceramika infiltrowana szkłem.

   

   

   

  1 Komentarz

  • 12-04-18

   alina

   często korzystam z zabiegu wybielania zębów i serdecznie wszystkim polecam 🙂

  Dodaj komentarz